
| Parameter | Value |
|---|---|
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Quiescent Current | 2.5 mA |
| Output Type | CMOS, DTL, ECL, MOS, Open-Collector, TTL |
| Output Current | 16 mA |
| Input Bias Current | 400 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 8 mV |
| RoHS | Compliant |
| Type | General Purpose |
| Packaging | Reel |
Stock: 3084
Distributors
pcbx
Unit Price$0.28145
Ext.Price$0.28145
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.28145 | $0.28145 |
| 10 | $0.19520 | $1.95200 |
| 25 | $0.17419 | $4.35475 |
| 50 | $0.16218 | $8.10900 |
| 100 | $0.15099 | $15.09900 |
| 300 | $0.14183 | $42.54900 |
| 500 | $0.13322 | $66.61000 |
| 1000 | $0.12774 | $127.74000 |
